Hledat

Ubytování

Turistické zajímavosti

Oblíbeným letoviskem je město Miedzyzdroje, které leží na ostrově Wolin nacházející se v severozápadní části země u Baltského moře. Pyšní se svou významnou lázeňskou destinací kde se využívají převážně solné a bahenní koupele. Za vidění určitě stojí Wolinský Národní park a Muzeum přírodních věd či voskových figurín.

Nabízí také příjemné promenády a v sezóně teplé moře. První historicky hlavním městem bylo Hnězdno, které se nejstarší církevní metropolí Polska. Nejzajímavější objekt Katedrála ze 14. století představuje Hnězdenské dveře, které představují nejkrásnější románské umění. Nalezneme zde i muzea a galerie, které stojí za vidění.

Nejstarší národní park Slowinski, založen roku 1967, zaobírá rozlohu 186 kma nalezneme zde nádherné písečné duny, rašeliniště a mokřady. Také starou vesnici, svatou horu s rozhlednou a muzeum. Jeho součástí je 140 turistických tras. Roku 1977 byl zapsán do Seznamu UNESCO.

Hlavní město Varšava a ubytování ve Varšavě

Hlavní město Varšava je zároveň městem největším a polohou leží v kotlině v historickém Mazovsku, což je ve středním Polsku na středním toku Visly. Ve Varšavě je silně rozvinut průmysl automobilový, elektrotechnický, ocelářský a zpracovatelský.

Velký studijní rozvoj zde nabízí kvalitní univerzity, jako je Varšavská, Varšavská technická či kardinála Stefana Wyszyńského. Kulturní dění zajišťuje přes třicet divadel, kdy největším je Národní divadlo, také opera a sídlo si tu vydobyl i Národní filharmonický orchestr. Palác kultury je novou dominantou města, který je ve stylu socialistického realismu. Varšava se pyšní náměstím Staré město, které bylo roku 1980 zapsáno do světového Seznamu dědictví UNESCO.

Toto náměstí je souhrou krásy, kde z kamenných domů, barevných fasád, úzkých uliček, kostelů a klášterů na návštěvníka dýchá historie. Z 18. století pozůstaly Královské lázně, které jsou komplexem malých paláců a jejich krása je doplněna nádherným parkem s rybníkem, jež poslouží k příjemnému odpočinku.

Ubytování Varšava

Zajímavá místa, aneb kam se určitě podívat

Polsko je samo o sobě velmi zvláštní, zajímavou a majestátně působící zemí s hlubokými tradicemi i historií. My se Vám zde pokusíme přiblížit alespoň část z jeho památek, krás či zajímavých míst. Začněme asi nejkrásnější perlou Polska, zapsanou do seznamu památek UNESCO, a tou je nádherný Krakov. Toto čarovné město se řadí mezi nejvýznamnější památky, co se historické hodnoty týká. Za jednu z nejkrásnějších pamětihodností je považován především královský zámek Wawel na břehu řeky Visly. Podle pověsti se kousek od zámku nacházela sluj nebezpečného draka, kterého přemohl statečný rytíř Krak, podle nějž nese město jméno. Dalším skvostem je katedrála u zámku, kde jsou pohřbeni všichni významní poláci, včetně předchozího tragicky zesnulého polského prezidenta Lecha Kaczyńského.

Při návštěvě Krakova určitě nesmíte vynechat jeho nejslavnější náměstí Královský rynk, kde najdete vyhlášenou tržnici Sukiennice, pocházející ze 13. století. Tržnice je typická krásným podloubím a velkou rozlohou. Na Rynku se tyčí také úchvatná Mariánská bazilika, pomník známého spisovatele Adama Mickiewicze a mnoho dalších pozoruhodností.

polsko-8-trziste-sukiennice.jpg

Nedaleko od Krakova se nachází další významný turistický bod – Solné doly ve Wieliczce. Toto úchvatné místo je rovněž zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO a zdejší těžba probíhala nepřetržitě od 13. až do 21. století, kdy byl důl kvůli vysokým nákladům na těžbu uzavřen. Dnes je turistům zpřístupněno asi 3,5 km chodeb, kde mají možnost shlédnout kromě znázornění samotné těžby soly, také nejrůznější sochy a reliéfy v kamenné soli, podzemní kapli či jezero a mnoho dalších zajímavých míst, které by v dole zaručeně nečekali.

Dalším častým cílem poznávacích zájezdů do Polska je bohužel velmi tragicky proslavená Osvětim. Přesněji tedy nacistický koncentrační tábor Osvětim-Březinka. Za druhé světové války zde umíraly miliony lidí. Především transportovaných Židů, Romů, ale také Němců, Poláků, Čechů a mnoha dalších národností. Po ukončení války se z tábora vrátil pouze zlomek z celkového počtu transportovaných lidí. Zbytek zde našel smrt v plynových komorách, při „lékařských experimentech“, popravách či selhání organismu na následky hladu, nelidských podmínek, tvrdé práce a absence lékařské pomoci.

Cílů, kam se na vašich poznávacích pobytech po Polsku vydat, je samozřejmě mnohem více, námi uvedené patří mezi nejčastěji vyhledávané a nebo nabízené cestovními agenturami. Mimo ně jsou hojně navštěvovány také takzvané „polské Lurdy“ na Jasné hoře, významné poutní místo, kde se tyčí mariánská svatyně a klášter, a mnoho dalších cílů, které určitě stojí za Vaši návštěvu.